Co dokáže ruční stavitelný výstružník

Strojírenství je velmi obsáhlý a složitý obor lidské činnosti. Setkáte se tu s mnoha výrobními procesy, stroji a nástroji a jedním z nejznámějších je vrták s válcovou či kuželovou stopkou.

Jak zhotovit velmi přesný otvor

Co je to vrták, a jak vypadá, je jistě zbytečně položená otázka. Každý z vás to ví a možná, že i většina z vás někdy měla vrták v ruce a pracovala s ním, kupříkladu s ruční elektrickou vrtačkou. Vrtáky zhotovují kruhové otvory do různých materiálů, ale nelze od nich očekávat žádné zázraky. Vyvrtaným otvorem provléknete šroub a zajistíte šroubové spojení s velkou vůlí, ale rozhodně to nebude tak přesný otvor, aby do něj dosedla válcová či kuželová součástka a mohla vytvořit velmi přesné spojení s minimální vůlí. Výstružníky se vyrábí v modifikaci z nástrojové a rychlořezné oceli a mívají na rozdíl od vrtáků ne dva, ale více řezných břitů, nejčastěji čtyři, ale výjimečné nejsou ani výstružníky s osmnácti břity.

ruční výstružník

S vrtáky se tedy počítá pouze pro jednoduchá konstrukční spojení, ale pokud potřebujete přesný spoj, musíte otvor vyrobit také náležitým způsobem, pomocí výhrubníku a výstružníku.

Proces výroby přesného otvoru probíhá tak, že se nejprve předvrtá vrtákem a ponechá se určitá síla obráběcí třísky pro výhrubník. Ten otvor zpřesní a pro velmi jemné povrchy a přesné otvory se použije dokončovací fáze např. výstružníkem ručním stavitelným i-nástroje. Výsledek předčí vaše očekávání, opracovaný povrch je velmi hladký, a zároveň se můžete spolehnout na dokonalý kruhový tvar otvoru.

obráběcí nástroje

Stavitelné výstružníky mají výhodu oproti pevným nástrojům v tom, že lze nastavovat v určitém rozmezí průměr finálního otvoru. Zároveň jsou tyto nástroje poměrně levné, a je možné je využít jak v sériové, tak i v kusové výrobě. S výstružníky se setkáte převážně v běžné strojírenské výrobě, ale i v údržbě a někdy i v kutilských dílnách.

About the author /