Objevte kouzlo kokedamy


Kouzlu kokedamy, což ve volném překladu znamená „mechová koule“, podlehne snad každý. A bývá to láska na první pohled. Kokedamy, stejně jako bonsaje, pocházejí z Japonska. Jejich historie, ale není tak dlouhá, neboť sahá přibližně do 17. století.
 
Kokedamy se původně vytvářely z bonsají nebo venkovních rostlin. Dnes můžete vidět nádherné kokedamy i z pokojových rostlin nebo bylinek. Kokedamy fungují tak trochu jako bonsaje, mají omezený prostor na kořeny, proto tolik nerostou a v růstu se omezují zaštipováním. Výsledkem je originální pěstování rostlin. A přitom, na prostor a péči, velmi nenáročné.

květina
 
Existují dva typy – kokedamy jsou buď zavěšené na provázku, nebo se pokládají na misku nebo talířek. V obou případech jde o rostliny, jejichž kořeny jsou obalené speciální zeminou do tvaru koule, která je pokrytá mechem. Základem je speciální jílovitá zemina, která se používá i pro bonsaje, která dobře drží tvar a do níž se umísťují kořeny vybrané rostliny. Nemusíte se bát, že by kořeny levitující kokedamy prorůstaly balem, jakmile je rostlina vystavena světlu a vzduchu, už dál nerostou. Ovšem kdybyste kokedamy ponechali v misce, kořeny budou prorůstat.
 
Jakou potřebují péči?Podstatné je znát nároky jednotlivých druhů a tomu uzpůsobit jejich péči. Tak jako u jiných rostlin, i u kokedamy je důležitá zálivka. Vždy používejte odstátou vodu pokojové teploty a držte se jednoduché rady, že bal se zeminou nesmí nikdy zcela proschnout. U vlhkomilných rostlin se namáčí celá koule se zeminou. A je třeba ji nechat namočenou po několik minut. Jakmile se nasákne, kokedamy vyjměte z vody, nechte okapat na misce a znovu pověste na původní místo. Pokojové rostliny nenáročné na vláhu, stačí nechat nasáknout trochu vody, kterou nalijete na dno misky.

listy
 
A jak dlouho vám vydrží?Levitující rostliny jsou opravdu nenáročné. Svoji krásu, vám budou ukazovat, dokud se o ně budete řádně starat, dopřejete jim potřebné podmínky a nezapomenete na dostatečnou zálivku. Důležité také je, abyste přibližně jednou za vegetační období rostlině dodali živiny. Nejlepší je rozpustné hnojivo, které přidáte do zálivky, nebo použijte hnojivo v tyčinkách.
 
Každý tvůrce kokedamy má svůj vlastní postup a s tímto tajemstvím se netouží nikomu svěřovat. Vzhledem k tomu, že se vždy jedná o ruční práci, cena za takovou rostlinu bývá vyšší. Ale nezoufejte. S trochou šikovnosti si vlastní kokedamy můžete vytvořit sami.

Výroba kokedamy:

 
Pokud se rozhodnete vyrobit si kokedamy sami, nejprve si připravte zeminu, která dobře drží tvar, poté mech, provázek, háček a samozřejmě vhodné rostliny. A které rostliny jsou nejvhodnější? Výběr je celkem široký a je zcela na vás. Zkuste např. fíkus, různé kapradiny, olivovník, sukulenty i bylinky (osvědčila se bazalka i bobkový list). Pokud se nemůžete rozhodnout, pro začátek zvolte takovou rostlinu, s jejímž pěstováním už máte zkušenosti a která nevyžaduje příliš mnoho vláhy.
 
A jak na to? Rostlině očistěte kořeny a opatrně je obalte zeminou. Poté vytvarujte kouli a následně kulatý bal pokryjte vrstvou mechu. Nyní kolem koule proplétejte provázek, abyste vytvořili obal. Na vrcholu nad rostlinou, spojte tři i více konců provázku a připevněte sem háček. Za něj se kokedamy pověsí a zároveň se snadno sundají, když budete chtít rosliny zalévat. Až budete mít vše hotové, opticky rostliny zkontrolujte a upravte do požadovaného tvaru. Poté je zalijte, nechte okapat a zavěste na určené místo. 

About the author /