Kanárské ostrovy bývaly již za socialismu symbolem luxusu. Lidé neměli možnost svobodně vycestovat mimo státy socialistického bloku a navíc byly vzdálené destinace považovány za buržoasní přežitek. Jedinou výjimkou byla Kuba, kde tamní režim vyhovoval socialistickému způsobu života, resp. politické situaci.
Doba se změnila a dnes vám již nikdo nebrání do těchto míst zavítat. Jediným omezením mohou být finance, i když se ceny letenek významně posunuly směrem dolů. Někteří lidé při vyslovení názvu souostroví nabývají dojmu, že jde o tropickou oblast se sluneční výhní a vysokou teplotou vzduchové hmoty, a že se přece nebudou trmácet do nějaké vyprahlé pustiny. Jejich názor podpoří i pohled do mapy, jestliže si uvědomí, že se nachází nedaleko pobřeží Afriky, potažmo saharské pouště. Je to ale docela jinak.
Jak je to s tamním klimatem
Podnebí této lokality je specifické a rozhodně neodpovídá běžným zvyklostem. Značný vliv má na zdejší klima chladný pasátový vzdušný proud, který teplotu ovzduší udržuje v přijatelném rozmezí, ale zároveň ji takto zachová i v noci. Rozdíly mezi noční a denní teplotou jsou minimální, stejně tak rozdíly mezi teplotami v průběhu celého roku. Pouze v červenci a v srpnu se přes den rtuť teploměru vyšplhá na 26 stupňů, aby v noci klesla na 23. Ve zbývajících měsících očekávejte přes den 21 – 24 stupňů a v noci 20 – 22. Prakticky tu vůbec nepoznáte žádné globální jevy změny klimatu – tolik kontroverzní téma v Evropě a v Americe. Můžete tedy zavítat na „Kanáry“ kdykoli a můžete si být jisti, že vás podnebí příjemně překvapí.
Jak je to s výškovým převýšením
Ti, kteří o tomto souostroví nikdy nic neslyšeli, se budou domnívat, že jde o ploché výstupky nad mořskou hladinou, o rovinatý terén, který snadno přehlédnou z jednoho konce na druhý. Že si tu vypůjčí bicykl a objedou ostrov za pár hodin. K jakému rozčarování pak dojde, když na vlastní oči spatří nejvyšší horu ostrova Gran Canaria vystupující nad mořskou hladinu do výšky 2550 metrů a na Tenerife Pico de Teide dokonce do výšky 3718 metrů! Pico de Teide je také v pořadí třetí nejvyšší sopečný vrchol na světě. Návštěvníci jsou obvykle uchváceni pohledem na tento obří štít pokrytý sněhem, zatímco se na pobřeží smáčí v Atlantiku na prosluněné pláži.