Obézní miláčci


Naši pejsci a kočičky to mají prostě podobně jako my lidé. Obezita jim krátí dech, ničí srdce a klouby. Často je také postihne tzv. „syndrom tlustého jezevčíka. To znamená že se nehýbou, jedí, tloustnou a pak už se hýbat ani nemůžou a tloustnou ještě víc. I když je to někdy úsměvné – jsou přece tak roztomile neohrabaní, je to spíše vážná situace a může dopadnout moc smutně. Obezita samozřejmě ovlivňuje vitalitu zvířat, jejich náladu a může stejně jako u lidí způsobovat různé zdravotní potíže. Jsou to cukrovka, srdeční onemocnění, kožní a dýchací potíže, záněty kloubů.
 obézní kočka
Příčiny
Hlavní příčinou obezity zvířat je nadměrný příjem potravy a nedostatek pohybu. Ale příčinou může být i onemocnění, které má vliv na metabolismus. Nebo kastrace, která do fungování metabolismu rovněž zasahuje. Má vliv i plemeno a věk zvířete. Mazlíčci mívají také deprese. Například špatně snášejí situace, když do rodiny přijde „konkurence“ ve formě dítěte nebo jiného zvířátka. Depresivní mohou být také zvířata páníčků co jsou často mimo domov, kterým se často stýská. Deprese se na hmotnosti také podepisují.
 
 
Příznaky
Majitelé nebo alespoň jejich většina si myslí, že jejich pejsek nebo kočka obézní není. Že se jich tento problém netýká. Nadváhu poznáme takto:
·         zvířeti nelze nahmatat žebra
·         nemá pas
·         pomalu se pohybuje
·         má potíže při chůzi
·         rychle dýchá
·         hodně často spí
·         je často nevrlé, bez nálady
 
 
Jak na to
·         snažte se jim kupovat či připravovat pouze dietní stravu
·         nepřekrmujte, dodržujte jen doporučené množství potravy a nepodávejte pamlsky
·         často si s nimi hrajte a venčete je
·         sledujte jeho hmotnost
·         seznamte s dietním programem vašeho miláčka rodinu a přátele, ať všichni „táhnete za jeden provaz“
·         krmte jen vy nebo ten, komu to svěříte a mějte stále přehled, co zvíře jí
·         v případě, že máte nějaké pochybnosti, navštivte veterináře a poraďte se s ním
 obézní pes
No prostě skoro jako u nás lidí. Víme nebo máme dost informací co dělat, ale horší je to důsledně dodržovat a mít dostatek trpělivosti, když výsledek není vidět brzy.

About the author /