Za vínem a přírodními krásami


Vzhledem k složité politické situaci je těžko říci, zda pojedete na Ukrajinu nebo do Ruska. Nebudeme se tedy řídit politickým členěním, ale tím geografickým. Pojedete na poloostrov Krym. Mnozí si asi řeknou: Cože? Co bychom tam dělali? To, co třeba ve Francii. Koupali se a ochutnávali víno.

krym

Krymský poloostrov má určitě svá specifika, na která je dobré se připravit. Možná ideální by bylo, kdybyste měli ještě ze starých časů nějakého známého z Ruska nebo Ukrajiny, který by vám tam dělal průvodce. V těchto zemích je bohužel typické, že místní mají mnohem nižší ceny než zahraniční turisté. Ten rozdíl bývá opravdu obrovský.

Krymský poloostrov omývají dvě moře – Azovské a Černé. Nacházejí se tam přímořská letoviska a lázně, dříve velmi hojně navštěvovaná. Pláže jsou písečné nebo oblázkové a moře čisté. Carská rodina a lidé z vyšších vrstev tu dříve rádi trávili svoje volno. Dnes je připomínají nádherné vily s parky, které po nich zůstaly.

Co na Krymu navštívit?

·         Uspenský klášter
Založený v 8. nebo 9. Století byzantskými mnichy.
·         Bachčisaraj
Bývalé sídelní město krymských chánů.
·         Ai-Petri
Hora vysoká 1234 m n. m.. Oblíbený výletní cíl, takové malé panoptikum všeho možného. Lze na ni vyjet lanovkou.
·         Ruská riviéra
Lázeňská a přímořská letoviska, z nichž nejznámější jsou Jalta, Feodosije a Alušta.

hory

·         Masandra
Závod na výrobu vína, kde si můžete zaplatit prohlídku s degustací. Místní vína jsou většinou sladká, cítíte z nich slunce a jsou opravdu výborná. U nás je neseženete, proto si nakupte do zásoby.
Rusové ani Ukrajinci se ekologií a ochranou životního prostředí nikterak netrápí a nezabývají. Připravte se tedy na všudypřítomný nepořádek. Odhazují odpadky z okének aut, při chůzi po chodníku, z oken domů. Není to často pěkný pohled, ale k místnímu koloritu to patří. Jakmile se dostanete k nějaké památce nebo do parku, tak tam je čisto.

About the author /