Andropauza

Mužský přechod není nic nového a má dokonce i svůj název – andropauza. Ve srovnání s medializací ženského klimakteria je toto téma zcela opomíjené a ani medicínská péče není muži dostatečně využívána.
starší pár na procházce

Mužský přechod je spojený se snížením hladiny pohlavního hormonu testosteronu a mohou jej provázet obdobné problémy jako ženy v menopauze. Pocity úzkosti, depresivní nálady, vyčerpání, nechuť k běžným činnostem a aktivitám a potíže v sexuální oblasti. Často se přidají poruchy spánku, vypadávaní vlasů a postupná ztráta svalové hmoty. Přibývání na váze zvýší riziko cukrovky a aterosklerózy. Všechny tyto problémy, spojené s mužským přechodem, se nepříznivě dotýkají mužské ješitnosti a proto o nich nejenže nemluví, ale ani je neřeší.

Přitom stačí jediné. Připustit si ztrátu mužnosti jako přirozený důsledek vyššího věku a vyhledat vhodnou léčbu a prostředky, které tyto příznaky zmírní. A andropauzu oddálí. Hlavní zásadou je začít zodpovědněji pečovat o své tělo a zdraví. Přejít na zdravější životosprávu s dostatkem pohybu a s odborníky hledat nejvhodnější potravinové doplňky a léky. Podávaní hormonu testosteronu při substituční terapii odbourává většinu potíží, provázejících tento stav

Menopauza

Ženský přechod, při němž dochází k útlumu činnosti vaječníků, čímž prudce poklesne produkce hormonu estrogenu, přináší do života žen mnoho obtíží. Samotný fakt, že menopauzou končí její plodné období, mnohou ženu traumatizuje. K tomu se ve větší intenzitě objeví skupina akutních příznaků v důsledku kolísání hormonálních hodnot v krvi. Bolesti hlavy, návaly horka a pocení, závratě, bušení srdce či brnění končetin. Častým projevem ženského přechodu je sklon k depresím, plačtivost, náladovost či nespavost. A přibývání na váze, které postihne většinu žen.
výlet na kole

Jak z toho začarovaného kruhu ven se podařilo shrnout v zajímavém článku , který je určen všem ženám, které toto období prožívají. A cesta ke zmírnění příznaků, stejně jako u mužů, je i pro ženy otevřená. Stačí si pro sebe najít tu nejschůdnější.

About the author /