Centrum římsko-katolické církve: městský stát Vatikán


Pokud si myslíte, že do Vatikánu se sjíždějí pouze křesťané, aby vykonali pouť za vůdcem své církve, mýlíte se. Svatopeterské náměstí není zdaleka pouze cílem věřících západních lidí, ale také milovníků architektury, západní historie, umění malby a sochařství.
architektura ve Vatikánu
Historie Vatikánu v kostce
První zmínky o tom, že zde, na pravém řeku Tibery, byly založeny počátky civilizace, pramení z prvního století našeho letopočtu. Město bylo založeno kvůli zahradám, které zde vévodily za doby vlády Caliguly. Nero poté založil mnoho staveb a cirk, které se staly centrem této oblasti. V cirku bylo obětováno mnoho otroků i vojáků, a také zde bylo zabito mnoho křesťanů. Stát Vatikán byl ale vyhlášen až v roce 1929.
vatikánský most
Bazilika svatého Petra
Prvním a nejvýraznějším cílem Vatikánu je pro mnoho cestovatelů Svatopeterská katedrála. Právě ta je jednou z nejkrásnějších v celém Římě, a také tou nejdůležitější. Nachází se uprostřed Říma, a také uprostřed Vatikánu. Na náměstí svatého Petra se nachází překrásná bazilika z poloviny čtrnáctého století, která byla v roce 1550 přebudována. Dodnes je sídlem Papeže, který také dává slavnostní řeč a kázání z terasy právě Baziliky svatého Petra. Obrovská kolonáda tohoto náměstí byla kdysi cirkem, dnes zde Papež dává kázání o míru a lásce k bližnímu svému.
–          Samotná bazilika je krásná zvenčí i uvnitř
Výzdoba Berniniho, která pochází z počtu sedmnáctého století, oslňuje lidi dodnes. Obrovské prostory tvoří mnoho oltářů a kaplí. Naleznete zde Michelangelovu kupoli, Berniniho baldachýn, Michelangelovu Pietu, nebo hrob svatého Petra.
–          Obelisk
Na svatopeterském náměstí se nachází také obelisk, dovezený z Káhiry. Ten zde stojí od roku 37 našeho letopočtu, dovezl si ho zde císař Nero.
–          Švýcarská garda
Papež nemá vlastní vojsko, jeho bezpečí a také bezpečí Vatikánu střeží Švýcarská garda.
Pokud máte čas, zajděte se podívat do vatikánských zahrad. Najdete zde sochy, překrásné sloupoví ověnčené květy, ale také mnoho vzácných druhů rostlin.

About the author /