Jak se vyrábí kondomy


Co je to kondom, nebo prezervativ, jistě není třeba popisovat. Poprvé je tento vynález zmiňován již několik set let před naším letopočtem, ovšem v té době neměl zdaleka podobu takovou, jakou známe z obchodní sítě. Tehdy se k chráněnému pohlavnímu styku využívala lněná plátna, přičemž úplně první lněný kondom válcového tvaru byl písemně zaznamenán teprve v roce 1564.
Textilní materiál přetrval jako předchůdce dnešních prezervativů až do poloviny 18. století. Celých sto let se pak využívalo jakožto ochranné pouzdro na penis ovčí střívko a na počátku průmyslové revoluce přírodní materiál nahradil syntetický kaučuk.
bezpečný sex

Gumové pánské ochrany od firmy Goodyear

Vůbec první výrobek moderní pánské ochrany pochází z roku 1839. Jméno Charlese Goodyeara je vám jistě dobře známo ze značkových kvalitních pneumatik a právě tento podnikatel svou slávu začal budovat na ochranných prostředcích z gumy. Díky výchozí surovině a sériové výrobě byly produkty dostupné takříkajíc každému a při pohlavním styku získaly oblibu i přes jistý diskomfort. Přece jen byl tento prostředek tehdy převratným vynálezem proti nechtěnému otěhotnění. Lidé si prezervativy dokonce nechávali přinášet až domů donáškovou službou podobně, jako třeba denní tisk, ranní pečivo a mléko.

Vynález latexu

V roce 1921 nahradil původní nepohodlný pryžový materiál  syntetický latex, který tvoří základ těchto výrobků dodnes. Masové rozšíření výroby přišlo v 60. letech 20. století v době tzv. sexuální revoluce, kdy se díky tomu zabránilo šíření pohlavních chorob. Svůj význam nacházely i v 80. letech jako ochrana před virem HIV, potažmo nevyléčitelnou chorobou AIDS.
červený kondomy
Samotný název „kondom“ pochází pravděpodobně z 18. století, některé verze směřují do Anglie ke dvoru krále Karla II. a britského lékaře Contona, který údajně „conton“ propagoval jako ochranu před šířením pohlavních chorob.
Pánská ochrana se dnes standardně vyrábí ze syntetického latexu, ovšem na trhu se objevily i přírodní zdroje produkované z ovčího slepého střeva. Ty jsou pochopitelně výrazně dražší. Kondomy se vyrábí v různých barvách a vůních a i přes pokles zájmu veřejnosti jsou stále platným hráčem v oblasti lidské sexuality.

About the author /