Výběr postele neuspěchejte!


Vybrat si pohodlnou postel je skoro tak náročné jako nový automobil. Také se nemůžete dívat jen na cenu a design. Nejprve si promyslete, pro koho je postel určená, jak často v ní bude spát a na jak dlouho ji kupujete.
Pokud chcete postel, která je stabilní, nevrže a dlouho vám vydrží, připlaťte si raději za masiv. Jde o přírodní materiál bez obsahu zdraví škodlivých a toxických látek, které se naopak mohou objevit v laminu, MDF deskách nebo nátěrech kovových postelí. Je také vhodnější volbou pro děti, které na postelích často skáčou.
přehoz na postel
Čím větší, tím lepší… nebo ne?
Když už jste si vybrali materiál, rozvrhněte si rozměry postele. Šířky standardně vyráběných matrací začínají na 80 cm, ale pokud máte dostatek prostoru, upřednostněte raději šíři 100 cm pro jednu dospělou osobu. Délku postele pak vybírejte podle výšky své postavy. Ta by měla být také vodítkem při rozhodování se ohledně výšky postele. Obvyklá je výška okolo 50 cm i s matrací. Pro dítě vyhledejte postel nižší, protože tak snížíte riziko pádu. Naopak pro seniory jsou na trhu k dostání postele o 10 cm vyšší.
Lamelový rošt není vždy nejvhodnější
Laťkové postelové rošty jsou levnější a určené pro pružinové nebo pěnové matrace s vyšším jádrem. Také matrace vyztužené kokosovým jádrem nepatří na lamelový rošt. Dražší a flexibilnější variantou jsou lamelové rošty s nejméně 28 dřevěnými nebo syntetickými lamelami. Lamelové rošty jsou často polohovatelné, což uvítají nejen starší a nemocní lidé, ale všichni ti, kteří v posteli rádi relaxují, čtou si nebo pracují. Polohu roštu můžete měnit buď manuálně, pak je důležité si před nákupem prohlédnout a vyzkoušet polohovací mechanismus, nebo stiskem tlačítka v případě motorového polohovatelného roštu. Koupi roštu s motorkem upřednostněte, pokud polohu měníte často a nechcete se při polohování namáhat.
žena pod peřinou
Jak vybrat jednu mezi tisíci a zbytečně nepřeplatit?
Zvolený rošt vám napoví, z jakých materiálů si můžete vybrat matraci. U pružinových matrací se již Nebojte, že by vás pružinová matrace tlačila do zad. Její výhodou je vysoká prodyšnost a na laťkový a deskový rošt rozhodně patří. Nejvyhledávanější jsou však matrace z latexu, HR pěny nebo líné pěny pro své výborné ortopedické vlastnosti a zároveň označení hypoalergenní. Protože matraci si kupujete na 10 až 15 let, zvažte koupi sendvičové matrace, která je složená ze dvou materiálů, čímž nabízí delší životnost i vyšší komfort. Zónovou matraci s různou tvrdostí, případně ortopedickou matraci si vždy vyzkoušejte a rozhodněte se pro takovou, které vám krk a záda dobře podepře. Matrace s označením BIO jsou vyrobeny v souladu s ekologickými standardy, což ale málo vypovídá o jejich kvalitě nebo komfortu.
Aby postel zůstala pohodlná a spánek klidný, nezapomínejte se o svou postel dobře starat. Vysajte prach, vyperte povlak matrace a samotnou matraci pravidelně větrejte a otáčejte, aby se neproležela. Ráno se pak budete budit svěží a odpočatí a z postele se vám bude snadno vstávat.
 

About the author /