První model tanku

Nákup

Napřed si musíte opatřit daný model a potřebné potřeby. Model je nejlepší koupit ve specializované modelářství, protože tam Vám poradí a odpoví na vše důležité. Na začátek volte větší měřítko, protože s příliš malými dílky by to bylo jenom trápení. A s tím souvisí i trochu zručnosti, ale také dost trpělivosti a výdrže. Zkrátka každý dílek se nemusí povést přilepit napoprvé a dokonale. Ale nyní již zpět k nákupu.
hračka battle tank
Mezi potřeby se řadí pilník, kleštičky na odstříhávání dílků, pinzeta a lepidlo. Určitě se bude hodit podložka, která zabrání polepení stolu a zajistí rovný a pevný povrch. Tato pomůcky nemusí být profesionální, ale musí se s nimi pohodlně pracovat a na to dbejte. Je hodně výrobců, ale například ruská Zvezda vyrábí pěkné modely. Cenově Vás vyjde okolo 600 Kč model a i s pomůckami se vejdete okolo 1000 Kč. Potom budete ještě muset dokoupit barvy uvedené na obalu

 ruský tank

Kompletace

Po otevření krabice zjistíte, že obsahuje návod a plastové výlisky. První se začíná od podvozku, který stojí na pevné celkem velké základně, na kterou se lepí další dílky. Postup lepení dílů je pořád naprosto stejný. Dílek z výlisku vyštípneme kleštičkami, ale raději méně, protože když moc zastřihnete dílek, tak už se nikdy nedá vrátit do stoprocentního stavu. Potom vezmeme jemný pilníček a všechny otřepy pečlivě zabrousíme. Nyní ke již dílek připraven na lepení. Zde někdy nastane doslova peklo. Ale u větších dílku je to mnohem jednoduší. Na díl naneseme trochu lepidla a přilepíme ho na potřebné místo. Opravdu není potřeba ho tam dát velké množství, protože si tím jenom tank ušpiníte a sebe taky. Lepidlo schne v normální vrstvě okolo pěti sekund, takže si vše potřebné předem připravte. Musím také zmínit, že lepidlo výborně lepí prsty i stůl, takže si připravte nějaký ubrousek. Takto postupujeme v lepení podle návodu. Každá součástka má své číslo, proto si pečlivě zkontrolujte jestli nějaké nepřebývá a nebo nechybí. Rády se ztrácejí, takže pracujte nad stolem nebo podložkou. Na menší součástky použijte pinzetu a dílek opatrně přilepte.

Finále

Nyní je celý tank složený. Teď už jen zbývá celý model natřít. Někde určitě bude přebytek lepidla nebo jiné zašpinění, to se však naštěstí v tomto kroku zamaskuje. Je lepší, aby byl, tank a čistý a ne příliš mastný, protože každá barva na takovém povrchu drží lépe. Teď už to chce jen trochu malířské pečlivosti a nabarvit si tank podle předlohy nebo sebe. Když máme hotovo je dobré ho nějak zakonzervovat. Celou stavbu můžeme přestříkat bezbarvým lakem a tím i prodloužit pěkný vzhled. Nebo ho přikrýt plastovým obalem nebo plexisklem. Díky tomu je ochráněn proti prachu.

About the author /